BZB784-C10,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZB784-C10,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT323
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Contact Plating :
Tin
Element Configuration :
Common Anode
Terminal Form :
Gull wing
Zener Voltage :
10V
Voltage Tol-Max :
5%
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
20Ohm
Number of Elements :
2
Impedance :
20Ohm
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
No
Diode Type :
ZENER DIODE
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Voltage Tolerance :
5%
Power Dissipation :
350mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 7V
Number of Pins :
70
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Max Operating Temperature :
150°C
Reference Voltage :
10V
Configuration :
1 Pair Common Anode
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Test Current :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
4 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
180mW
ESD Protection :
yes
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
BZB784-C10,115
Nexperia BZB784-C10,115
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 10V 20Ohm 2 Elements 180mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount SC-70, SOT-323
BZB784-C10,115 Overview
This device supports a wide range of 5% reverse voltages.The impedance of this device is 20Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.Tolerances for this part are ±5%.The device's zener current is estimated to be 10V.This device has an impedance of 20Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.This electronic part is currently receiving 5mA test current.This part has a voltage tolerance of 5%.This device can use a maximum reverse leakage voltage of 200nA.
BZB784-C10,115 Features
20Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance