BYM07-300-E3/83
Mfr.Part #
BYM07-300-E3/83
Package / Case
DO-213AA (Glass)
Description
DIODE GEN PURP 300V 500MA DO213
1
Qualification Status :
Not Qualified
Reverse Voltage :
300V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 300V
Average Rectified Current :
500mA
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY; FREE WHEELING DIODE
Forward Current :
500mA
Max Surge Current :
10A
Peak Reverse Current :
5μA
40
Reverse Recovery Time :
50 ns
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Recovery Time :
50 ns
Peak Non-Repetitive Surge Current :
10A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Current-Max :
0.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 500mA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
BYM07-300
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Standard
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
DO-213AA (Glass)
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Datasheets
BYM07-300-E3/83
Vishay BYM07-300-E3/83
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.35V @ 500mA -65°C~175°C 5μA @ 300V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AA (Glass) Surface Mount
BYM07-300-E3/83 Overview
There is no reason to reverse the voltage at 300V.Devices like this have an average rectified current of 500mA volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 10A.Output current maximum is 0.5A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 5μA.
BYM07-300-E3/83 Features
an average rectified current of 500mA volts
0.5A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
BYM07-300-E3/83 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYM07-300-E3/83 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB