BYM07-100-E3/83
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYM07-100-E3/83
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-213AA (Glass)
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Reverse Recovery Time :
50 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Element Configuration :
Single
Reverse Voltage :
100V
Terminal Form :
WRAP AROUND
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY; FREE WHEELING DIODE
HTS Code :
Terminal Position :
END
Pin Count :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Output Current-Max :
0.5A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
BYM07-100
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Forward Voltage :
1.25V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-213AA (Glass)
Series :
SUPERECTIFIER®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Published :
Case Connection :
Isolated
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Average Rectified Current :
500mA
Contact Plating :
Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current :
10A
Peak Reverse Current :
5μA
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Forward Current :
500mA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Recovery Time :
50 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 500mA
Max Surge Current :
10A
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 100V
Number of Pins :
Datasheets
BYM07-100-E3/83
Vishay BYM07-100-E3/83
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 500mA -65°C~175°C 5μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AA (Glass) Surface Mount
BYM07-100-E3/83 Overview
Phase diode rectifier is reasonable to reverse the voltage to 100V.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 500mA is allowed.Surge currents are limited to 10A.In terms of output current, the maximum value is 0.5A.The datasheets show a peak reverse of 5μA, as shown in the data chart.
BYM07-100-E3/83 Features
an average rectified current of 500mA volts
0.5A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
BYM07-100-E3/83 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYM07-100-E3/83 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB