BYC8D-600,127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYC8D-600,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
600V
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.9V @ 8A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reference Standard :
IEC-60134
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Base Part Number :
BYC8-600
Diode Type :
Standard
Surface Mount :
No
Case Connection :
CATHODE
Package / Case :
TO-220-2
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Number of Phases :
1
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Recovery Time :
20ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Forward Current :
8A
Application :
HYPER FAST RECOVERY POWER
Terminal Position :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 600V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Current-Max :
40μA
Datasheets
BYC8D-600,127
WeEn Semiconductors Co., Ltd BYC8D-600,127
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.9V @ 8A 150°C Max 40μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
BYC8D-600,127 Overview
BYC8D-600,127 Features
A maximum reverse current of 40μA
BYC8D-600,127 Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors
BYC8D-600,127 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB