BYC8B-600PJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYC8B-600PJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 8A D2PAK
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.4V @ 8A
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Recovery Time :
18ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 600V
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Datasheets
BYC8B-600PJ
WeEn Semiconductors Co., Ltd BYC8B-600PJ
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3.4V @ 8A 175°C Max 20μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
BYC8B-600PJ Overview
BYC8B-600PJ Features
BYC8B-600PJ Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors
BYC8B-600PJ applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB