BY203-16STR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BY203-16STR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-57, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE AVALANCH 1.2KV 250MA SOD57
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current Rating :
250A
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4V @ 200mA
Average Rectified Current :
250mA
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 1000V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Reverse Recovery Time :
300 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Silver, Tin
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
SOD-57, Axial
Mount :
Through Hole
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
20A
Diode Type :
Avalanche
Supplier Device Package :
SOD-57
Forward Voltage :
2.4V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Reverse Voltage :
1.6kV
Element Configuration :
Single
Recovery Time :
300 ns
Max Surge Current :
20A
Peak Reverse Current :
2µA
Current - Average Rectified (Io) :
250mA DC
Forward Current :
250mA
Datasheets
BY203-16STR
Vishay BY203-16STR
Avalanche Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.4V @ 200mA -55°C~150°C 2μA @ 1000V Tape & Reel (TR) SOD-57, Axial Through Hole
BY203-16STR Overview
An acceptable reverse voltage would be 1.6kV.As a result, this device has a rectified current of 250mA volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 250mA.Fuse elements have an indefinite life expectancy of 250A, which is the maximum current that the fuse can carry for an indefinite period of time.There is no maximum value for 20A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 2μA.
BY203-16STR Features
an average rectified current of 250mA volts
a current rating of 250A
the peak reverse is 2μA
BY203-16STR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BY203-16STR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB