BY203-16STAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BY203-16STAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-57, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE AVALANCH 1.2KV 250MA SOD57
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4V @ 200mA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
250mA DC
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Element Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Contact Plating :
Silver, Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Forward Current :
250mA
Diode Type :
Avalanche
Max Surge Current :
20A
Radiation Hardening :
No
Average Rectified Current :
250mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
2µA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
20A
Published :
Reverse Voltage :
1.6kV
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 1000V
Supplier Device Package :
SOD-57
Reverse Recovery Time :
300 ns
Factory Lead Time :
12 Weeks
Forward Voltage :
2.4V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Recovery Time :
300 ns
Mount :
Through Hole
Package / Case :
SOD-57, Axial
Datasheets
BY203-16STAP
Vishay BY203-16STAP
Avalanche Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.4V @ 200mA -55°C~150°C 2μA @ 1000V Tape & Box (TB) SOD-57, Axial Through Hole
BY203-16STAP Overview
Phase diode rectifier is reasonable to reverse the voltage to 1.6kV.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 250mA is allowed.Surge currents are limited to 20A.The datasheets show a peak reverse of 2μA, as shown in the data chart.
BY203-16STAP Features
an average rectified current of 250mA volts
the peak reverse is 2μA
BY203-16STAP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BY203-16STAP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB