BWVC005050408R2M00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BWVC005050408R2M00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
2020 (5050 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
8.2 µH
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
65mOhm
Tolerance :
±20%
Features :
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
2.9A
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Series :
BWVC
Shielding :
Shielded
Type :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps) :
2.1 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2020 (5050 Metric)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Chilisin Electronics BWVC005050408R2M00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD