BWVC00201610150T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BWVC00201610150T00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Ratings :
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Inductance :
15 µH
Current - Saturation (Isat) :
350mA
Series :
BWVC
Features :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Tolerance :
±30%
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
370 mA
Material - Core :
Ferrite
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Chilisin Electronics BWVC00201610150T00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD