BWCM0016100856NJ00
Mfr.Part #
BWCM0016100856NJ00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±5%
Inductance :
56 nH
Current Rating (Amps) :
360 mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
2.4GHz
Q @ Freq :
38 @ 200MHz
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
BWCM
Chilisin Electronics BWCM0016100856NJ00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD