BWCM001107053N5CL8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BWCM001107053N5CL8
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Series :
BWCM
Size / Dimension :
0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ceramic
Inductance :
3.5 nH
Q @ Freq :
30 @ 250MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps) :
1.95 A
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±0.2nH
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Drum Core, Wirewound
Chilisin Electronics BWCM001107053N5CL8
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD