BUK763R1-40B
Mfr.Part #
BUK763R1-40B
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
NOW NEXPERIA BUK763R1-40B - POWE
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Specialized ICs
Transistor Application :
SWITCHING
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
DRAIN
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
94nC @ 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1600 mJ
Power Dissipation :
300W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
902A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.1m Ω @ 25A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
75A
Element Configuration :
Single
Turn On Delay Time :
38 ns
Rise Time :
82ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Max Dual Supply Voltage :
40V
Turn-Off Delay Time :
141 ns
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Fall Time (Typ) :
90 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
ECCN Code :
EAR99
FET Type :
N-Channel
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
3
Package / Case :
HTS Code :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6808pF @ 25V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Contact Plating :
Tin
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc