BUK7509-75A,127
Mfr.Part #
BUK7509-75A,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
TO-220-3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
560 mJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drain-source On Resistance-Max :
0.009Ohm
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Pin Count :
3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
440A
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
75V
Surface Mount :
No
Transistor Application :
SWITCHING
DS Breakdown Voltage-Min :
75V
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
230W Tc
FET Type :
N-Channel
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6760pF @ 25V
Packaging :
Tube
Reach Compliance Code :
Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
75A
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Case Connection :
DRAIN
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9m Ω @ 25A, 10V
Number of Terminations :
3
Series :
TrenchMOS™
Datasheets
BUK7509-75A,127
N-Channel Tube 9m Ω @ 25A, 10V ±20V 6760pF @ 25V 75V TO-220-3
BUK7509-75A,127 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 560 mJ.The maximum input capacitance of this device is 6760pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.As shown in the table below, the drain current of this device is 75A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 440A.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 75V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 75V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
BUK7509-75A,127 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 560 mJ
based on its rated peak drain current 440A.
a 75V drain to source voltage (Vdss)