BU1008-E3/51
Mfr.Part #
BU1008-E3/51
Package / Case
4-SIP, BU
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 3.2A BU
Diodes - Bridge Rectifiers
Height :
18.8mm
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
4.1mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 5A
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
BU1008
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
120A
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
4
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
4-SIP, BU
Diode Type :
Single Phase
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 800V
Forward Voltage :
1.05V
Forward Current :
3.2A
Pin Count :
4
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mount :
Through Hole
Length :
22.3mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reverse Current :
5μA
Max Surge Current :
120A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Datasheets
BU1008-E3/51
Vishay BU1008-E3/51
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 5μA @ 800V 1.05V @ 5A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, BU Bulk
BU1008-E3/51 Overview
4 pins are provided.An operating voltage of 3.2A is required for this device.With the base part number BU1008, a number of related parts can be identified.Essentially, this type of electronic component comes in a 4-SIP, BU package.Monitoring of the reverse leakage current should be undertaken, and it must not exceed zero.A Through Hole mount is used for this device.At -55°C~150°C TJ, the device operates normally.There should be a strict limit on surge currents, and the value should not exceed 120A.The device is powered by a reverse voltage of 5μA.
BU1008-E3/51 Features
4 pin count
3.2A forward voltage
forward voltage of 3.2A
4-SIP, BU package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
BU1008-E3/51 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BU1008-E3/51 applications of bridge rectifiers.
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A