BU1008-E3/45
Mfr.Part #
BU1008-E3/45
Package / Case
4-SIP, BU
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 3.2A BU
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Pins :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 5A
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
4
Max Surge Current :
120A
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 800V
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
120A
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
5μA
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Diode Type :
Single Phase
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Diode Element Material :
SILICON
Length :
22.3mm
Packaging :
Tube
Width :
4.1mm
Forward Current :
3.2A
Base Part Number :
BU1008
Height :
18.8mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Package / Case :
4-SIP, BU
Forward Voltage :
1.05V
Case Connection :
Isolated
Published :
Number of Elements :
1
Datasheets
BU1008-E3/45
Vishay BU1008-E3/45
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 5μA @ 800V 1.05V @ 5A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, BU Tube
BU1008-E3/45 Overview
Having 4 pins, it is not equipped with anything.When the forward voltage is set to 3.2A, the device operates.By using the base part number BU1008, the base part number can identify several related parts.Basically, it's an electronic component with a 4-SIP, BU package.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror the reverse leakage current and ensure Bridge rectifier does not exceed 0 .Through Hole represents the mounting method.In order to ensure normal operation, the temperature must be set to -55°C~150°C TJ.Monitor surge currents and limit them to zero.During its operation, this device is powered by a peak reverse voltage of 5μA.
BU1008-E3/45 Features
4 pin count
3.2A forward voltage
forward voltage of 3.2A
4-SIP, BU package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
BU1008-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BU1008-E3/45 applications of bridge rectifiers.
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A