BTB16-800CWRG
Mfr.Part #
BTB16-800CWRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Number of Pins :
3
Series :
Snubberless™
Hold Current :
35mA
Width :
4.6mm
Configuration :
3
Length :
10.4mm
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
TO-220-3
Base Part Number :
BTB16
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Leakage Current (Max) :
2mA
Voltage - Rated DC :
800V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
160A 168A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Lead Free :
Lead Free
Trigger Device Type :
SNUBBERLESS TRIAC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
1
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
500V/us
Current Rating :
16A
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
RMS Current (Irms) :
16A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Pin Count :
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
9.3mm