BTB12-600BRG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTB12-600BRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Stock
473
In Stock :
473
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Pin Count :
3
Leakage Current (Max) :
1mA
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
400V/us
Weight :
6.000006g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
10V/us
Voltage - Rated DC :
600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
120A 126A
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
12A
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
RMS Current (Irms) :
12A
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Hold Current :
50mA
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
BTB12
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Configuration :
Single
Triac Type :
Standard
Package / Case :
TO-220-3
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA