BTB16-700BWRG
Mfr.Part #
BTB16-700BWRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC 16A 700V TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Mount :
BTB16
Packaging :
Tube
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
700V
Hold Current :
50mA
Number of Elements :
1
Number of Pins :
3
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
1000V/us
Pin Count :
Package / Case :
TO-220AB
Leakage Current (Max) :
2mA
MAIN TERMINAL 2
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Position :
Single
Trigger Device Type :
SNUBBERLESS TRIAC
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
16A