BTB16-600BW3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTB16-600BW3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 16A TO220AB
Stock
845
In Stock :
845
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
1
Current - Hold (Ih) (Max) :
60mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.1V
Base Part Number :
BTB16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
170A @ 60Hz
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
TO-220-3
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
19 Weeks
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Off State :
600V
Triac Type :
Standard
Configuration :
Single
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A