BTA416X-800CTQ
Mfr.Part #
BTA416X-800CTQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
PLANAR PASSIVATED HIGH COMMUTATI
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Supplier Device Package :
TO-220F
Voltage - Off State :
800 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
160A, 176A
WeEn Semiconductors
Product Type :
Triacs
Package / Case :
Current - Hold (Ih) (Max) :
35 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1 V
Packaging :
Tube
Series :
C
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Product Status :
Active
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35 mA
Base Product Number :
BTA416
RoHS :
Details
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Single
Brand :
WeEn Semiconductors
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16 A
Package :
Tube
Product Category :
Triacs
Subcategory :
Thyristors
Datasheets
BTA416X-800CTQ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB