BTA41-800BRG
Mfr.Part #
BTA41-800BRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TOP-3 Insulated
Description
TRIAC 800V 40A TOP3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
5 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Case Connection :
Isolated
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current Rating :
40A
Height :
21.1mm
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
10V/us
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Triac Type :
Standard
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
500V/us
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 420A
Current - Hold (Ih) (Max) :
80mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Through Hole
Number of Elements :
1
Package / Case :
TOP-3 Insulated
Contact Plating :
Tin
RMS Current (Irms) :
41A
Pin Count :
3
Length :
15.5mm
Leakage Current (Max) :
5mA
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4.6mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
800V
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Terminations :
Base Part Number :
BTA41
Hold Current :
80mA
Weight :
45.359237g
Max Junction Temperature (Tj) :
125°C
Configuration :
Single
Datasheets
BTA41-800BRG
STMicroelectronics BTA41-800BRG
The STMicroelectronics BTA41-800BRG TRIAC is a high-performance thyristor designed for use in a variety of applications. This device features a maximum blocking voltage of 800V and a maximum current rating of 40A. It is designed to be used in a TOP3 package, which is a three-terminal package that provides superior thermal performance and reliability. The BTA41-800BRG is suitable for use in AC switching, phase control, and other applications that require high-current switching. It is designed to provide reliable operation in a wide range of temperatures and is RoHS compliant. This device is an ideal choice for applications that require high-current switching and reliable performance.