BTA25H-600CW3G
Mfr.Part #
BTA25H-600CW3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC, 60
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
250A @ 60Hz
Triac Type :
Standard
Base Part Number :
BTA25
Number of Terminations :
3
Voltage - Off State :
600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
25A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Surface Mount :
No
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
Case Connection :
Isolated
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
TO-220-3
HTS Code :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V