BTA2008-600EQP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTA2008-600EQP
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
BTA2008-600E/TO-92/STANDARD MA
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Voltage - Off State :
600V
Configuration :
Single
Current - Hold (Ih) (Max) :
12mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
800mA
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Triac Type :
Standard
Package / Case :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Operating Temperature :
125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9A 9.9A
Datasheets
BTA2008-600EQP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB