BTA212X-800E,127
Mfr.Part #
BTA212X-800E,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
TRIAC 800V 12A TO-220F
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Current - Hold (Ih) (Max) :
25mA
Package / Case :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
95A 105A
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Off State :
800V
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Operating Temperature :
125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V