BTA212-600F,127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTA212-600F,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Voltage - Off State :
600V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
HTS Code :
Packaging :
Tube
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Package / Case :
TO-220-3
Number of Terminations :
3
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
95A 105A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Reference Standard :
IEC-134
Base Part Number :
BTA212
Additional Feature :
Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Operating Temperature :
125°C TJ
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Triac Type :
Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Number of Elements :
1
Datasheets
BTA212-600F,127
WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA212-600F,127
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB