BTA204X-600D,127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTA204X-600D,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220-3
Stock
848
In Stock :
848
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
4A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Base Part Number :
BTA204
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Configuration :
Single
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Off State :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Number of Terminations :
3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Hold (Ih) (Max) :
6mA
Packaging :
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
25A 27A
Reference Standard :
IEC-60134
Operating Temperature :
125°C TJ
Package / Case :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA