BTA204W-800E,135
Mfr.Part #
BTA204W-800E,135
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Operating Temperature :
125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Reference Standard :
IEC-60134
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Trigger Device Type :
Triac
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
10A 11A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
Single
Number of Terminations :
4
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) :
12mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1A
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
BTA204
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Voltage - Off State :
800V
Number of Elements :
1
Datasheets
BTA204W-800E,135
WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA204W-800E,135
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB