BN224G0105K--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BN224G0105K--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
1μF
Termination :
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
250V
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
22.5044mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Published :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
115V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Applications :
High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.051Lx0.303W 26.70mmx7.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 115
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.598 15.20mm