BMVK500ADAR47MD60G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BMVK500ADAR47MD60G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.47µF
Diameter :
4mm
Height Seated (Max) :
0.224 5.70mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4mA @ 120Hz
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
5.7mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Material :
Aluminium
Series :
Alchip™- MVK-BP
Width :
4.3mm
Ripple Current :
3.4mA
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Polarization :
Bi-Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Free :
Lead Free
Height :
5.7mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
United Chemi-Con BMVK500ADAR47MD60G
Alchip™- MVK-BP 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 3.4mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Bi-Polar Radial, Can - SMD