BMVK350ADA2R2MD60G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BMVK350ADA2R2MD60G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
8.8mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
4mm
Ripple Current @ Low Frequency :
8.8mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
35V
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Series :
Alchip™- MVK-BP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Height :
5.7mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Bi-Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.224 5.70mm
Published :
United Chemi-Con BMVK350ADA2R2MD60G
Alchip™- MVK-BP 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 8.8mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Bi-Polar Radial, Can - SMD