BMCA001010402R2MA1
Mfr.Part #
BMCA001010402R2MA1
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Molded
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
2.2 µH
Series :
BMCx
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
27A
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
12 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Shielding :
Shielded
Chilisin Electronics BMCA001010402R2MA1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD