BM12B-SRSS-TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BM12B-SRSS-TB
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER SMD 12POS 1MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Solder Retention
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
Top Entry
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Insulation Height :
0.167 4.25mm
Number of Positions :
12
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Series :
SR
Current Rating :
1A
Housing Material :
Nylon
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage - Rated :
50V
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Positions Loaded :
All
Option :
GENERAL PURPOSE
Stack Height (Mating) :
4.9mm
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
Housing Color :
Natural
Number of Rows :
1
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
MIL Conformance :
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
12
Published :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Connector Type :
Header
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
BM12B-SRSS-TB
JST BM12B-SRSS-TB
SR Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 12-Position Board to Cable/Wire 0.167 4.25mm Height