BHDS2100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BHDS2100
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
PLANAR SCHOTTKY RECTIFIER HDS T&
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Diode Type :
Single Phase
Current - Average Rectified (Io) :
2 A
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
5.25 mm
Product Type :
Bridge Rectifiers
Supplier Device Package :
HDS
Type :
Single Phase Bridge
Package Type :
HDS
Vf - Forward Voltage :
0.85 V at 2 A
Package :
Digi-Reel?
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 μA @ 100 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Category :
Bridge Rectifiers
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 2 A
Max Surge Current :
50 A
Height :
1.3 mm
Length :
6.8 mm
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Obsolete
Datasheets
BHDS2100
Diodes Incorporated BHDS2100
Single Phase Bridge Rectifier Surface Mount -55°C ~ 150°C (TJ) 50 μA @ 100 V 850 mV @ 2 A 4-SMD, Gull Wing
BHDS2100 Overview
A 4-SMD, Gull Wing package is a type of electronic component.Its normal operation is ensured by operating at a temperature of -55°C ~ 150°C (TJ).Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror surge current and not allow Bridge rectifier to exceed 50 A.
BHDS2100 Features
4-SMD, Gull Wing package
operating at a temperature of -55°C ~ 150°C (TJ)
BHDS2100 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
BHDS2100 applications of bridge rectifiers.
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A