BHDS1100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BHDS1100
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
PLANAR SCHOTTKY RECTIFIER HDS T&
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Product Category :
Diodes Inc.
Supplier Device Package :
HDS
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100 V
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 1 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Obsolete
Current - Average Rectified (Io) :
1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 μA @ 100 V
Product :
Schottky Rectifiers
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Datasheets
BHDS1100
Diodes Incorporated BHDS1100
Single Phase Bridge Rectifier Surface Mount -55°C ~ 150°C (TJ) 50 μA @ 100 V 850 mV @ 1 A 4-SMD, Gull Wing
BHDS1100 Overview
BHDS1100 Features
4-SMD, Gull Wing package
operating at a temperature of -55°C ~ 150°C (TJ)
BHDS1100 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
BHDS1100 applications of bridge rectifiers.
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A