BG095-24-A-N-D
Mfr.Part #
BG095-24-A-N-D
Description
24W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, T
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Insulation Height :
0.197 (5.00mm)
Brand :
Number of Positions :
24
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)