BG095-14-A-N-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BG095-14-A-N-D
Manufacturer
GCT
Description
14W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, T
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions :
14
Package :
Tube
Features :
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Row Spacing - Mating :
Contact Finish - Post :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Color :
Black
Mated Stacking Heights :
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Style :
Board to Board
Subcategory :
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Global Connector Technology (GCT)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.197 (5.00mm)
Product Category :
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)