BG095-21-A-N-D
Mfr.Part #
BG095-21-A-N-D
Description
21W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, T
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Type :
Female Socket
Through Hole
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
250VAC/DC
Features :
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Global Connector Technology (GCT)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
BG095
Insulation Color :
Black
Row Spacing - Mating :
Number of Rows :
1
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.197 (5.00mm)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Number of Positions :
21
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Brand :
Tube
Termination :
Solder
Product Category :
RoHS :
Details
Product Type :
Datasheets
BG095-21-A-N-D
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 21 Positions Female Socket