BFC237052272
Mfr.Part #
BFC237052272
Description
CAP FILM 2700PF 5% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Width :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Published :
Height :
6.5mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Series :
MKT370
Size Code :
Dielectric :
PET
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
220V
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
PC Pins
Feature :
Long Life
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Bulk
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 220
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±5%
Length :
7.2mm