BFC230341154
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BFC230341154
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.15μF
Width :
4.8mm
Feature :
Long Life
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
63V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
9.5mm
Published :
Dielectric :
PET
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
500.000539mg
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.492Lx0.189W 12.50mmx4.80mm
Series :
MKT303
Max Operating Temperature :
105°C