BF085-16-A-0240-N-D
Mfr.Part #
BF085-16-A-0240-N-D
Description
16W, 2MM PITCH SOCKET, SIL, TH,
Number of Rows :
1
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Row Spacing - Mating :
Contact Length - Post :
0.094 (2.40mm)
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
RoHS :
Details
Number of Positions :
16
Series :
BF085
Tube
Voltage Rating :
250VAC/DC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Shape :
Square
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 16 Positions Female Socket