BF080-12-A-0-L-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BF080-12-A-0-L-C
Manufacturer
GCT
Description
12POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Global Connector Technology (GCT)
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
12
Voltage Rating :
250VAC/DC
Mated Stacking Heights :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Length - Post :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Product Status :
Active
Series :
BF080
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.110 (2.79mm)
Termination :
Solder
Packaging :
Reel
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Gold
Ingress Protection :
Features :
Pick and Place
Brand :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Product Category :
Datasheets
BF080-12-A-0-L-C
GCT BF080-12-A-0-L-C
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Reel Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket