BF070-28-A-1-N-D
Mfr.Part #
BF070-28-A-1-N-D
Description
28W, 2MM PITCH SOCKET, SIL, TH,
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Number of Rows :
1
Series :
BF070
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions :
28
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C