BF070-13-A-1-N-D
Mfr.Part #
BF070-13-A-1-N-D
Description
13W, 2MM PITCH SOCKET, SIL, TH,
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Board
Voltage Rating :
250VAC/DC
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Insulation Color :
Black
Global Connector Technology (GCT)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions :
13
Number of Rows :
1
Product Status :
Active
Series :
BF070
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
BF070-13-A-1-N-D
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Copper Alloy Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 13 Positions Female Socket