BDCL00201612R24MS1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BDCL00201612R24MS1
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Series :
BDCL
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
Shielding :
Shielded
Inductance :
240 nH
Current Rating (Amps) :
4.2 A
Material - Core :
Ratings :
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Chilisin Electronics BDCL00201612R24MS1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD