BDCL002016102R2ML1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BDCL002016102R2ML1
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Product Status :
Active
Inductance :
2.2 µH
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Q @ Freq :
Shielding :
Shielded
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
1.8A
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Series :
BDCL
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Chilisin Electronics BDCL002016102R2ML1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD