BD080-35-A-0230-L-D
Mfr.Part #
BD080-35-A-0230-L-D
Description
35W, 1.27MM PITCH SOCKET, SIL, T
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Number of Positions :
35
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Length - Post :
0.091 (2.30mm)
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 35 Positions Female Socket