BD080-14-A-0230-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BD080-14-A-0230-L-D
Manufacturer
GCT
Description
14W, 1.27MM PITCH SOCKET, SIL, T
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.091 (2.30mm)
Row Spacing - Mating :
Voltage Rating :
30VAC/DC
Applications :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Shape :
Square
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Status :
Active
Series :
BD080
Number of Positions :
14
Mated Stacking Heights :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Package :
Tube
Brand :
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Product :
Sockets
Termination :
Solder
Features :
RoHS :
Details
Fastening Type :
Push-Pull
Global Connector Technology (GCT)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Product Category :
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Type :
Contact Finish - Post :
Gold
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 14 Positions Female Socket