BD050-30-A-0-0500-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BD050-30-A-0-0500-L-D
Manufacturer
GCT
Description
30W,1.27MM SOCKET,DIL, SMT,L/PRO
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board
Features :
Product Status :
Active
Package :
Tube
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mated Stacking Heights :
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Contact Finish - Post :
Gold
Product Type :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Category :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Female Socket
Contact Length - Post :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Brand :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Product :
Sockets
Voltage Rating :
30VAC/DC
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS :
Details
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Insulation Height :
0.085 (2.15mm)
Global Connector Technology (GCT)
Series :
BD050
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
30
Contact Shape :
Square
Applications :
Ingress Protection :
Termination :
Solder
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 30 Positions Female Socket