BD050-12-A-0-0500-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BD050-12-A-0-0500-L-D
Manufacturer
GCT
Description
12W,1.27MM SOCKET,DIL, SMT,L/PRO
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Material :
Phosphor Bronze
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Insulation Height :
0.085 (2.15mm)
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Finish - Post :
Gold
Voltage Rating :
30VAC/DC
Contact Length - Post :
Package :
Tube
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Mated Stacking Heights :
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
Product Category :
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Brand :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
RoHS :
Details
Features :
Termination :
Solder
Series :
BD050
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Product Status :
Active
Global Connector Technology (GCT)
Contact Type :
Female Socket
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Rows :
2
Applications :
Product Type :
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Product :
Sockets
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket