BCR30AM-12LB#B00
Mfr.Part #
BCR30AM-12LB#B00
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Description
TRIAC 600V 30A TO3P
Manufacturer :
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Triac Type :
Standard
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
4
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
2V/us
Packaging :
Tube
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
RMS Current (Irms) :
30A
Voltage - Off State :
600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A @ 60Hz
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Trigger Device Type :
Triac
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current (Max) :
5000mA
On-State Voltage-Max :
1.6V
Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ